
Czym jest membrana dachowa?
Dach odpowiada za ochronę każdego budynku, przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych takich jak np. deszcz, wiatr, a nawet nadmierne nasłonecznienie. Konstrukcja ta składa się z kilku elementów, które odpowiadają za jej trwałość, a uszkodzenie czy brak chociaż jednego z nich może powodować, że dach nie będzie spełniać swoich funkcji. Jednym z tych elementów jest membrana dachowa nova, która odpowiada za szczelność oraz ochronę konstrukcji dachowej. Membrana dachowa chroni nie tylko wnętrze budynku, ale również dach dzięki czemu zwiększa się jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także żywotność.
Budowa oraz podstawowe funkcje membrany dachowej
Membrana dachowa nova to swego rodzaju folia, która umieszczana jest po wewnętrznej stronie konstrukcji dachowej. Membrana dachowa zbudowana jest z kilku warstw polietylenowych lub polipropylenowych w zależności od rodzaju produktu. Dzięki wykorzystaniu tego materiału, jest ona produktem lekkim. Membrana dachowa nova ma jedno główne zadanie, jakim jest ochrona przed zawilgoceniem wnętrza dachu. Dodatkowo zewnętrzna warstwa nowoczesnej membrany dachowej pokryta jest ekranem, którego głównym zadaniem jest odbicie promieni UV. Nadmierne promieniowanie może doprowadzić do uszkodzeń poszczególnych elementów konstrukcji dachowych, dlatego też wykorzystanie membrany dachowej jest niezwykle ważne.
Montaż membrany dachowej
Montaż membrany dachowej uważany jest za niezwykle prosty, choć wymaga to podstawowej wiedzy, dzięki której zostanie on wykonany w prawidłowy sposób. Membrana dachowa nova powinna być zamontowana przez specjalistów, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie ona spełniać swoje podstawowe, jednak niezwykle ważne funkcję. Podczas montażu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozłożenie membrany od odpowiedniej strony na wewnętrznej powierzchni dachu. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie newralgicznych punktów takich jak komin oraz kosz. Należy również pamiętać o wykonaniu otworów w membranie dachowej na antenę oraz kominek wentylacyjny.
Zobacz również

Eleganckie wnętrze dzięki tapecie
15 października 2020
Filtry w rekuperatorze – jak je odpowiednio dobrać?
27 lipca 2022