Czym powinniśmy dokarmiać ptaki?
Dokarmianie ptaków jest działaniem, które znacznie nasila się w okresie zimowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ w zimie dostęp do pokarmu jest znacznie ograniczony.
Wiele osób daje jedzenie ptakom w dobrej wierze, ale popełnia przy tym wiele błędów, które mogą mieć dla zwierząt przykre konsekwencje. Zanim rozpocznie się podrzucanie jedzenia ptakom, warto zastanowić się, czym można dokarmiać ptaki zimą i jak robić to prawidłowo. W poniższym artykule znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego tematu.
Dlaczego dokarmianie ptaków w zimie jest konieczne?
Rozpoczęcie zimy oznacza dla ptaków początek bardzo ciężkiego okresu. Muszą one przygotować się na walkę o przetrwanie i intensywne poszukiwanie pokarmu. Siarczyste mrozy, śnieg i zamiecie sprawiają, że ilość dostępnego pożywienia drastycznie spada. Brak schronienia i niski poziom energii, mogą być dla ptaków śmiertelne.
Istnieją opinie, że karmienie ptaków powoduje przetrwanie słabych osobników i zaburza naturalny bieg natury. Jednak liczni zwolennicy dokarmiania twierdzą, że konieczne jest wyciągnięcie pomocnej ręki do głodnych zwierząt. Ptaki dokarmiane zimą w Polsce to najczęściej wróble, sikorki, gołębie, sroki, wrony i kawki. Z dala od miast można spotkać gile, dzięcioły, sójki, a także sikory i jemiołuszki. Nie można zapominać o kaczkach i łabędziach.
Jak karmić ptaki?
Kolejnym ważnym aspektem jest sam proces karmienia. Warto pamiętać, że karmienie powinno być regularne. Ptaki przyzwyczajają się do obecności pokarmu i będą stale wracać do miejsca, w którym mogą łatwo go otrzymać. Ich wędrówki mogą być dalekie i wyczerpujące, dlatego też nie można ich zawieść. Co kilka dni warto sprawdzać stan karmniku i dosypywać odpowiednie jedzenie do jego wnętrza.
Co jedzą ptaki w karmniku? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od ich gatunku. Można kupić gotowe mieszanki albo przygotować łuskane orzechy, słonecznik, proso, kasze, przecznice. Dobrym pomysłem jest także powieszenie na karmniku surowej słoniny, ale należy pamiętać, aby była ona niesolona.
Jaki pokarm dla ptaków zimą jest niewskazany? Można się domyślić, że niebezpieczne, zwłaszcza w dużej ilości są produkty solone i przetworzone. Zagrożenie stanowi także pleśń i zepsute resztki. Trzeba także z dystansem podchodzić do częstego dawania pieczywa kaczką i łabędziom, gdyż może to mieć negatywny wpływ na ich układ trawienny. Lepiej sięgnąć po warzywa i zboża.
Dokarmianie ptaków przepisy prawne
Warto pamiętać, że nie ma przepisów otwarcie mówiących o zakazie karmienia ptaków. Nawet na osiedlach zakaz karmienia gołębi i innych ptaków nie ma podstaw prawnych. Mandat może zostać nałożony jedynie w sytuacji zanieczyszczenia przestrzeni wspólnej, ale nie bezpośrednio za dokarmianie.
Jednak do karmienia najlepiej jest przygotować karmnik, dzięki czemu ptaki będą miały konkretne miejsce, gdzie mogą się pożywić, a przestrzeń koło budynków mieszkalnych będzie czysta i estetyczna.