Dom

Historia tkanin

Starożytność – to w niej pojawiły się pierwsze tkaniny

Tkaniny są z człowiekiem praktycznie od początków jego istnienia. Pierwsze, które powstały nie wyglądały oczywiście tak jak te, które można znaleźć dzisiaj w sklepach. Pierwsze warsztaty tkackie powstały już w starożytności, czyli w momencie, kiedy panowały takie potęgi jak Imperium Rzymskie. Dziś zabawimy się w historyków i opowiemy Wam trochę o tym, jak na przestrzeni wieków powstawały tkaniny.

Chiny są kolebką tkanin

Przędza jedwabna to sekretny produkt antycznych Chin. Tajemnicy wytwarzania strzegli chińscy monarchowie. Jeśli doszłoby do zdrady, groziła im śmierć. Źródła mówią, że jedwab w Chinach wytwarzany jest od 3600 roku p.n.e. Aby z jedwabiu mogły powstać tkaniny, kokony namaczało się w ciepłej wodzie, aby później nawinąć je na szpule i pofarbować na różne kolory.

A jak produkcja tkanin wyglądała w Starożytnym Rzymie?

Tkaniny w Starożytnym Rzymie wytwarzane były przez wszystkie państwa podległe cesarstwu. Jak można się spodziewać, każde z państw stosowało różnego rodzaju techniki, dzięki czemu otrzymywano różne sploty, a tym samym – różne tkaniny. Barbarzyńcy otrzymywali tkaniny poprzez skręcanie nici w prawo, zaś Egipcjanie i Syryjczycy skręcali nić w lewo. W profesjonalnych warsztatach stosowano sploty płócienne atłasowe i ukośne.

A co działo się w średniowiecznej Europie?

Kontynent europejski nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o produkcję tkanin. W średniowieczu dominowały na naszym kontynencie tkaniny lniane, wełniane, jedwabne i bawełniane. Można było również spotkać tkaniny drukowane i we wzory. Im średniowiecze trwało dłużej, tym lepiej powodziło się ludziom. Uboższe społeczeństwo  produkowało ubrania z lnu i bawełny, zaś elita z jedwabiu. Tkaninę tę można było po raz pierwszy spotkać we Włoszech w X wieku. Nie da się ukryć, że wraz z upływem lat jedwab stawał się coraz powszechniejszy.