Jak urządzić gabinet?
Gabinet to miejsce, służące głównie do pracy umysłowej. Dlatego jego wystrój powinien sprzyjać skupieniu, a nie rozpraszać uwagę użytkownika zbyt dużą liczbą sprzętów. A zatem, co warto mieć w swoim gabinecie, aby dobrze się w nim pracowało?
Niezbędne wyposażenie
Pierwszym, oczywistym elementem jest biurko. Niezależnie od tego, czy pracujesz przy komputerze, czy wśród książek, ten mebel jest niezwykle użyteczny. Powinno być do niego dołączane wygodne krzesło, aby uniknąć bólu kręgosłup po kilku godzinach pracy. Bardzo dobrym pomysłem jest krzesło obrotowe, które z reguły ma wygodne oparcie, regulację wysokości oraz umożliwia sprawne poruszanie się w przestrzeni wokół biurka.
Musisz mieć miejsce na wszystkie swoje prace i dokumenty. Jeśli nie ma go wystarczająco dużo w biurku, może warto dokupić dodatkową szafkę?
Rozświetl pokój, rozświetl umysł
Kolejnym niezbędnym elementem wystroju gabinetu jest odpowiednie oświetlenie. Nie tylko poprawia ono komfort pracy, ale pozwala też lepiej dbać o wzrok. Najbardziej korzystne dla naszych oczu jest oświetlenie naturalne – okno powinno znajdować się w takim miejscu, że siedząc przy biurku, masz je z boku. Ale bardzo ważne jest też oświetlenie sztuczne, dlatego jeśli pracujesz w późniejszych godzinach, zaopatrz się w odpowiednio dobrane oświetlenie centralne i lampkę.
A co z kolorami?
O dziwo, ta kwestia też ma znaczenie. Stonowane barwy ułatwiają skupienie się na zadaniu, co jest bardzo przydatne w pracy analitycznej. Natomiast jeśli działasz kreatywnie, ciepłe, żywe kolory pomogą Ci w znajdywaniu nowych rozwiązań.
W gabinecie warto też postawić rośliny zielone, które pozwolą odpocząć oczom. Dodatkowo, nawilżają one powietrze i usuwają zanieczyszczenia, co jest korzystne nie tylko dla wzroku, ale również dla ogólnego samopoczucia. Nie należy natomiast ustawiać w okolicy biurka zbyt wielu przedmiotów – to tylko odwróci Twoją uwagę od pracy, zwłaszcza przy zajęciach wymagających uwagi. Schludna, uporządkowana przestrzeń znacznie poprawia zdolność do skupienia się na wykonywanym zadaniu.