Dom,  Porady

Jak znaleźć oszczędności w domowym budżecie?

Oszczędzanie kojarzy się z zaciskaniem pasa. Im więcej chce się odłożyć, tym bardziej trzeba zacisnąć. Jak zaciskać tak, by nie bolało?

Można sobie odmówić kolejnej pary butów, drogiego wina, częstego wychodzenia do kina, ale jak ominąć codzienne domowe wydatki? Rachunki spływające regularnie czekają na opłacenie, w lodówce światełko, a plany na wyjazd odkładane z coraz dalszym terminem realizacji. Może warto przyjrzeć się swoim wydatkom i znaleźć słabe punkty?

Audyt domowego budżetu

W dużych firmach robi się audyty. Poszukuje słabych i mocnych stron, by poprawić kondycję firmy, wdrożyć innowacje, polepszyć jakość i komfort pracy. Podobny audyt można zrobić w domu. Spisać koszty stałe, a przez miesiąc monitorować wszystkie wydatki. Posługując się kartą płatniczą można do tego wykorzystać narzędzia, jakie oferują elektroniczne systemy bankowe i podsumować wydatki na cele spożywcze, usługowe, wyjścia i wyjazdy.

Obiektywna ocena największych kosztów uświadomi, na co wydajemy najwięcej i czy możemy to zmienić. Dowiemy się, w jakich sklepach zostawiamy najwięcej pieniędzy. Możemy porównać koszty koszyka zakupów w różnych sieciach sklepów, by bardziej świadomie podchodzić do sklepowych półek.

Koszty stałe, a nie małe

Analizując comiesięczne stałe wydatki, należałoby się przyjrzeć czy aby nie przepłacamy. Warto raz na jakiś czas porównać oferty rynkowe na przykład kilku operatorów telefonicznych. Często podpisując umowę przedłużamy ją automatycznie, nie kontrolując czy nadal jest dla nas korzystna. Okazuje się, że bycie lojalnym przez lata i trwanie bez zmiana w tej samej sieci może być dla nas droższe niż zmiany operatorów i przenoszenie w międzyczasie numeru.

Podobnie z umową na energię elektryczną. Nie przywykliśmy do zmian dostawcy prądu. Zmiana dostawcy energii jako plus dla własnego budżetu może przynieść nam znaczne oszczędności (szczególnie patrząc na nie w perspektywie całego roku).

W przypadku własnego domu jednorodzinnego, czy domku letniskowego warto też przeanalizować korzyści płynące z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Inicjatywy wspierane przez miasta i gminy oferują szereg dofinansowań i benefitów z tym związanych. Warto, zatem zasięgnąć informacji czy przejście z ogrzewania węglowego na panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, kolektory słoneczne nie będzie w perspektywie czasu bardziej opłacalne.

Zmiana dostawcy energii jako plus dla własnego budżetu, choć budzi dużo obaw związanych z zamieszaniem wokół samego procesu zmiany, czasu na załatwienie wszystkich formalności może przynieść wymierne oszczędności.

Uwaga na promocyjne promocje!

Kiedy już podsumujemy swoje wydatki i koszty czas wdrożyć dobre zmiany. Bycie świadomym konsumentem pozwoli uniknąć nieprzemyślanych zakupów, nie dać się omamić pozorną promocją („kupuj taniej”, „kupuj więcej”, „wyjątkowo niska cena” itp.). Od grosza do grosza, można wpłynąć na stan swojego konta, rozważnie kierować domowym budżetem i zaoszczędzić, co nie co na wymarzone przyjemności.