Pierzga pszczela – czym jest i jakie ma właściwości
Miód jest powszechnie znanym produktem pszczelarskim. Wiele osób stosuje go jako słodki przysmak na chleb, czy do herbaty, jako dodatek zwiększający odporność. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że na rynku mamy do dyspozycji o wiele więcej produktów pszczelarskich np. pierzgę pszczelą. Czym ona jest? Skąd ją pozyskać? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Pierzga pszczela – czym jest?
Pierzga pszczela jest bazowym pokarmem pszczół, które same wytwarzają w ulach. Pierzga jest wynikiem połączenia pyłku kwiatowego ze śliną pszczoły i miodu. Powstała grudka jest transportowana do ula. W ulu grudka jest pakowana przez pszczoły w plastry, a następnie w wyniku fermentacji powstaje pierzga pszczela. Pszczelarze pozwalają sobie zabrać trochę pierzgi, wszak pamiętają, że to pokarm pszczół. Z uwagi na małe ilości pozyskiwanego surowca, sama pierzga jest znacznie droższym towarem od ogólnodostępnych miodów. Przykładowo za słoik miodu zazwyczaj trzeba zapłacić ok. 25-30 zł, natomiast słoiczek o pojemności 200 g pierzgi kosztuje ok. 60 zł.
Pierzga pszczela – gdzie ją można zakupić?
W wielu sklepach internetowych oraz aptekach jest dostępna pierzga pszczela. Łysoń to przykład rodzinnej pasieki, oferującej pierzgę pszczelą. Sprawdzone źródła takiego produktu zazwyczaj mają rozwiniętą sieć sprzedaży internetowej. Aby poszukać pierzgę pszczelą, wystarczy skorzystać z internetu, wpisując „pierzga pszczela łysoń”. Oprócz wyszukiwania produktów z konkretnych pasiek warto szukać pierzgi również w aptekach.